"У Юлії були чотири вади серця"

16-01-2018
Газета по-украински
Катерина Романчук
 
Вади серця дітям найчастіше виправляють одразу після народження. Але вони можуть заново проявитися у дорослому віці
 
— У нас хоч відділення і дитяче, але лежать і дорослі. Наприклад, є 21-річна пацієнтка Юлія з Дніпропетровська. Приїхала на повторну операцію. Першу їй робили одразу після народження, — розповідає Ірина Аксьонова, завідувачка кардіохірургічного відділення столичного Інституту серця.
 
— У Юлії були чотири вади серця, — продовжує кардіолог. — Отвір в міжшлунковій і передсердній перетинці на серці. Стеноз — звуження вивідного тракту правого шлуночка, що утруднює відтік крові. Гіпоплазія — недорозвинення тканин клапанів легеневої артерії та зміщена аорта.
 
Через вади в дівчинки були перевантажені праві відділи серця. Могла померти раптово під час серцевого нападу.
 
— У нормі венозна кров потрапляє в праві відділи серця й викидається в легеневу артерію для збагачення киснем у легенях. У Юлії венозна кров не спроможна пройти через вузьку легеневу артерію. В організмі ­циркулює бідна на кисень кров. Тому шкіра синіє. Дитина непритомніє і може померти.
 
Після народження Юлії отвір у серці закрили латкою з навколосерцевої сумки — перикарда. Вирізали потрібний розмір і пришили в перетинку.
 
20 років за дівчиною спостерігали кардіо­логи.
 
— Коли дитина росте, серце збільшується. Юлія має на ньому дві латки, 5 тисяч швів. Важко спрогнозувати, як вони себе поведуть із ростом дитини. За цим лікарі стежили й побачили на УЗД аневризму — розтягнення стінки серця. З одного боку вона випнулась, як мішок. Якби не виправили ваду, з часом Юлія почала б задихатися.
 
Операція тривала 2 год.
 
— Дівчина більше не ростиме, тому розміри серця не зміняться.
 
Юлія добу провела в реанімації. Вставати почала через два дні. За тиждень її виписали додому. Лікарі жодних обмежень не призначали. Коли відновиться після операції, житиме звичайним життям.